5مرحله مهم در طراحی نمای ساختمان در اصفهان | خانه آبشار
16680
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16680,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,paspartu_enabled,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive

5مرحله مهم در طراحی نمای ساختمان در اصفهان

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان

5مرحله مهم در طراحی نمای ساختمان در اصفهان

طراحی نمای ساختمان در اصفهان از آن دست مسائل مهمی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد زیرا نمای بیرونی اولین موردی از خانه است که توجه دیگران را به خود جلب کرده و می‌تواند تأثیرگذار باشد. حتماً تاکنون بسیار شنیده‌اید که درون هر چیزی مهم‌تر از بیرون آن است و همین‌که درون زیبا باشد نیازی به زیباسازی بیرونی نیست اما باید بگویم اصلاً این‌طور نیست!!

اگرچه زیبایی درونی مهم به شمار می‌رود اما زیبایی بیرون نیز به همان اندازه دارای اهمیت است. بسیاری از مردم ابتدا جذب ظاهر می‌شوند و سپس به درون آن نگاه می‌کنند. یک ساختمان مسکونی بدون نما و با آجرها و در قدیمی و زنگ‌زده را در ذهنتان تصور کنید! زمانی که به این ساختمان مسکونی نزدیک می‌شوید آیا شوقی در شما هست برای بازدید از داخل خانه؟ حتماً خیر!!

حتی اگر داخل ساختمان بسیار مجلل و زیبا باشد، تا زمانی که از بیرون به آن نگاه می‌کنید، میل و کششی برای بازدید از داخل خانه در شما نیست. اما در مقابل، یک ساختمان دیگر را نیز تصور کنید با نمای سنگ مرمر و گیاهانی که در باغچه کوچک کنار در که سرتاسر دیوار و تا مقابل در ورود رشد کرده و بزرگ شده‌اند. این مثال خود گویای همه‌چیز خواهد بود. تصمیم با شماست.

در این مقاله قرار است به 5 مرحله مهم در طراحی نمای ساختمان در اصفهان اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-چرم-راک

5 مرحله مهم در طراحی نمای ساختمان در اصفهان

برای طراحی نمای ساختمان در اصفهان باید این ۵ مرحله مهم و کلی را در نظر بگیرید تا بتوانید به بهترین طرحی که موردنظرتان است دست‌یابید. این مراحل درواقع مراحل کلی برای طراحی می‌باشند اما بسیار کمک‌کننده هستند.

1. هدف خود را مشخص کنید.

شاید این کار مسخره به نظر برسد و با خودتان بگویید خب این که معلوم است می‌خواهم ساختمان خانه شخصی‌ام را نما کنم یا ساختمان شرکت و محل کارم را! این درست است اما باید دقیقاً تعیین کنید از این نما چه می‌خواهید و انتظار دارید این نما چه‌کاری برای شما انجام دهد؟ بله درست است. آیا تنها نیاز دارید که نمای بیرونی زیبا باشد؟ آیا در نظر ندارید که بتواند پرستیژ سازمانی شما را به دیگران نشان دهد؟ بودجه شما برای انجام آن چقدر است؟ تمام این سؤالات می‌تواند شما را در انتخاب هدف بهتر راهنمایی کند. در زیر چند هدف پروژه را مثال خواهم زد تا بهتر بتوانید به اهدافتان فکر کنید.

هدف اول: فرض کنید برای منزل مسکونی قرار است نمای بیرونی طراحی کنید: در این صورت سؤالات زیر را باید از خودتان بپرسید.

آیا انتخاب شما طرح‌های سنتی با مواد و مصالح به‌روز است؟ یا طرح‌های مدرن، مینیمال، ساده و جذاب را می‌پسندید؟ رنگ‌هایی که قرار است استفاده کنید چه رنگ‌هایی است؟ آیا این رنگ‌ها با دکوراسیون داخلی شما همخوانی مناسب را دارد؟ بودجه و زمان برای انجام آن چقدر است؟

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-هدف

هدف دوم: تصور کنید قرار است تغییراتی در نمای خارجی شرکت یا محل کارتان انجام دهید.

هدف اصلی شما برای تغییرات در نمای بیرونی برای شرکت یا محل کارتان، زیبایی و جذب مخاطب و مشتری بیشتر به داخل ساختمان است؟ برای این هدف می‌بایست ابتدا به نحوه معارفه خودتان به مشتری بیندیشید. آیا خودتان را با اصالت، با قدمت و دارای تجربه بسیار زیاد معرفی کرده‌اید؟ اگر این‌طور است طراح‌های کلاسیک می‌تواند زیبا و مفید واقع شود. اما اگر خود و سازمانتان را بسیار مدرن، امروزی و تلاشگر برای بهبود و پیروی از مد معرفی کرده‌اید، سبک مدرن می‌تواند برای شما مناسب باشد.

درهرحال این سؤالات مهم برای تعیین اهداف است که می‌تواند شما را به تصمیمات درست برساند. البته باید در نظر داشت که تنها این سؤالات تعیین‌کننده نیستند و باید تمام مواردی که برای شما اهمیت دارند را در نظر بگیرید. گاهی ما اهداف متضادی داریم که باید از بین آن‌ها انتخاب کنیم و همین امر باعث می‌شود تصمیم گرفتن برای آن سخت شود. به‌طور مثال ممکن است هدف ما برای زیباسازی نمای بیرونی با بودجه در دست همخوانی نداشته باشد بنابراین نوشتن اهداف در کنار هم می‌تواند شما را در گرفتن تصمیم درست، راهنمایی کند.

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-شرایط-اقلیمی

2. موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوا (اقلیم)

شرایط آب‌وهوایی می‌تواند معیارهای درستی از انتخاب مصالح و نوع چیدمان در طراحی نمای ساختمان در اصفهان به ما نشان دهد. اصفهان جزو استان‌هایی است که تقریباً تمامی فصول را تجربه می‌کند. از آب‌و‌هوای گرم تابستانی گرفته تا بارش‌های برف و باران و سرما و سوز زمستان. این شرایط باید در انتخاب مصالح، نوع طرح و حتی ابعاد آن‌ها در نظر گرفته شود تا بهترین طراحی را مطابق با اقلیم آب‌وهوایی داشته باشیم. به‌طور مثال استفاده از دیوارهای عایق و همچنین پنجره‌های بزرگ برای خانه‌هایی که بزرگ‌تر هستند پیشنهاد می‌شود تا در سرمای زمستان نور و گرمای بیشتری را از خورشید دریافت کنند.

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-شرایط-جغرافیایی

3. ضوابط شهرداری

گاهی ممکن است ما از آخرین ضوابط و دستورالعمل‌های شهرداری برای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم به‌خوبی آگاه نباشیم یا به‌تازگی منتشر شده باشند. این ضوابط ممکن است در اجرای نمای خارجی برای ما محدودیت‌هایی را فراهم کنند که بعد از اجرا از طرف شهرداری محکوم شویم بنابراین مطالعه شرایط پیش از اجرای آن لازم و ضروری است. ازجمله این دستورالعمل‌ها می‌تواند این موارد باشد که شما تا چه اندازه اجازه دارید برای نما پیشروی کنید یا برای ایجاد تراس یا بالکن تا چقدر می‌توانید از فضا را اشغال کنید.

ممکن است مکان نصب پنجره‌ها دید زیادی به خانه روبروی شما ایجاد کند و همین امر منجر به نارضایتی و تبعات گوناگون داشته باشد. بنابراین مطالعه این ضوابط پیش از هرگونه اقدامی بسیار ضروری است.

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-ضوابط-شهرداری

4. طراحی بیرونی مطابق با طراحی داخلی

اگرچه طراحی داخلی با طراحی نمای ساختمان در اصفهان بدون وابستگی به یکدیگر به نظر می‌رسد اما این تناسب بین طراحی بیرونی با طراحی داخلی است که هماهنگی، نظم، تطابق نماها و درنهایت زیبایی را نتیجه می‌دهد. تفاوت بین یک معمار حرفه‌ای و باتجربه و یک طراح در این تطابق و نظم مشخص می‌شود. اگر تنها به وجهه بیرونی ساختمان برای طراحی نمای ساختمان در اصفهان توجه کنیم درنهایت نمی‌توانیم طرحی زیبا و هماهنگ داشته باشیم.

به‌طور مثال نمی‌توانیم برای نمای ساختمانی که دکوراسیون داخلی آن عموماً کلاسیک است از طرح‌های مدرن استفاده کرد. همین امر حکم می‌کند که اگر قصد انجام نما برای ساختمان خود را دارید حتماً طراح یا معمار را از سبک دکوراسیون داخلی خود مطلع کنید. یا اگر قصد دارید دکوراسیون داخلی و نمای خارجی را هم‌زمان تغییر دهید از ابتدای کار طرح هردو را متناسب باهم کشیده و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید.

میگ-میگ-شهرکرد-طراحی-نمای-ساخ-تمان-در-اصفهان-مطابق-طراحی-داخلی

5. رعایت اصول معماری

طراحی خوب تنها احساسات خوب و مثبت را در ما برمی‌انگیزد اما این احساسات ناخودآگاه بوده و نمی‌توانیم آن‌طور که شایسته است آن‌ها را تحلیل کنیم یا به زبان بیاوریم. تنها زمانی می‌توانیم از طراحی صحبت کنیم که اشکالی در آن پیدا کنیم. و این خصیصه انسان است که گاهی از زیبایی زبانش بندآمده و نتواند آن‌طور که شاید در ستایش چیزی صحبت کند. اما هماهنگی، زیبایی نقش‌ها، رنگ‌ها، تقارن و توازن، جای صحبتی را باقی نخواهد گذاشت. این نوع طراحی نمای ساختمان در اصفهان تنها با رعایت اصول معماری ممکن می‌شود. در زیر برخی از اصول معماری را باهم مرور خواهیم کرد.

ابعاد:

ابعاد و اندازه‌ها در طراحی نمای ساختمان در اصفهان بسیار مهم به شمار می‌روند. این‌که برای کدام طرح می‌توان از مصالح با ابعاد بزرگ‌تر استفاده کرد یا این‌که کدام طرح نیاز دارد از مصالح بیشتر با ابعاد کمتری استفاده کنیم. گاهی حتی می‌توانیم از ابعاد مختلف و به‌تناسب و تعادل در کنار یکدیگر استفاده کرده و از زیبایی آن لذت ببریم اما این تنها در صورتی ممکن است که از مسائل زیبایی‌شناختی نیز آگاه بوده و بدانیم در کجا از کدام نظریه‌ها استفاده کنیم.

تعادل:

تعادل را رابطه بصری بین بخش‌های مختلف نام‌گذاری می‌کنند. تعادل باعث می‌شود بین عناصر مختلف و متضاد یک نوع توازن به وجود آید. باید به این نکته توجه کرد که تعادل لزوماً به معنای تقارن نیست و از راه‌های دیگری نیز می‌توان تعادل ایجاد کرد مانند تضاد در رنگ‌ها یا بزرگ و کوچک کردن المان‌ها و…

مقیاس:

مقیاس را اصول اندازه نسبی در مقایسه با استاندارد مرجع معنا می‌کنند. برای خانه یا حتی نمای بیرونی خانه یکی از این مقیاس‌ها اندازه زمین یا خانه‌های دیگری که در اطراف آن وجود دارند می‌باشد اما یکی از مهم‌ترین مقیاس‌ها در این خصوص اندازه بدن انسان نیز هست که باید موردتوجه قرار گیرد.

تناسب:

می‌توان گفت تناسب، مقیاس و تعادل رابطه‌ی بسیار نزدیکی باهم دارند اما تناسب یک‌قدم فراتر از دو المان دیگر است. درواقع تناسب یک ویژگی برای اندازه‌گیری اختصاص می‌دهد و تعیین می‌کند که اندازه شی‌ء دوم دقیقاً باید چه مقدار از شی‌ء اول باشد. دو برابر؟ سه برابر؟ یا یک‌سوم آن؟ تناسب باعث می‌شود ما دقیقاً بدانی کدام اندازه در کجا استفاده شود.

ریتم:

ریتم را می‌توان استفاده مکرر از یک گروه المان برای ایجاد یک الگوی زیبا در نظر گرفت. به‌طور مثال تکرار پنجره‌ها از بزرگ به کوچک یا تکرار گلدان‌های روی تراس می‌توانند نمونه‌های خوبی از ریتم باشند. استفاده از ریتم در نمای خانه می‌تواند جذابیت بصری زیادی به طراحی نمای ساختمان در اصفهان ببخشد.

به کاربردن تمامی اصول گفته‌شده اگر توسط متخصص انجام‌شده باشد می‌تواند در طراحی نمای ساختمان در اصفهان هماهنگی، نظم در عین بی‌نظمی، جذابیت بصری و زیبایی را به همراه داشته باشد. اگرچه در این پست فقط به قسمتی از این اصول کلی و به‌طور خلاصه اشاره شد اما برای داشتن بهترین طراحی نمای داخلی در اصفهان بهتر است این موارد را در نظر بگیرید.

فرایند طراحی نمای ساختمان در اصفهان توسط تیم خانه آبشار

تیم خانه آبشار با بیش از یک دهه فعالیت درزمینهٔ طراحی نمای ساختمان در اصفهان و شهرکرد فرایند طراحی را به شرح زیر انجام می‌دهد. پس از مطالعه‌ی این فرایند شما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان خانه آبشار از ایشان مشاوره رایگان تلفنی یا حضوری دریافت کنید.

طراحی-نمای-ساختمان-در-اصفهان-چرم-راک

پیش طراحی:

قبل از شروع فرایند طراحی و در ابتدا تیم خانه آبشار با برگزاری یک جلسه نیاز‌ها، اهدافی که در نظر دارید، شرایط و همچنین موقعیت مکانی و محدودیت‌های زمانی و بودجه را مشخص و مکتوب خواهیم کرد. سپس یک پرسشنامه برای درک بهتر نیازهای شما و یک خلاصه از پروژه را نوشته و به تأیید شما خواهیم رساند.

تهیه طرح اولیه برای نما:

در این مرحله اگر ساختمان به اتمام رسیده باشد و فقط نیاز به طراحی نمای بیرونی داشته باشد و نقشه‌ها در دسترس باشند، تیم ما با استفاده از همان نقشه‌ها و یا حتی تغییرات موردنظر شما، نقشه جدید را طراحی و مراحل بعدی را طی خواهند کرد. اگر نقشه‌ها دیگر در دسترس نباشند، با ارائه چند نقشه به شما از شما خواهیم خواست یکی از آن‌ها را انتخاب و برای مراحل بعد به ما معرفی کنید.

پیاده‌سازی نقشه:

بعد از تأیید نقشه باید آن‌ را طراحی سیستمی کرده و مجدداً به تأیید شما برسانیم. در این مرحله ما با توجه به نظرات، مصالح موردنظر شما، نیازها، اهداف و همچنین نقشه‌ای که در دست داریم نمای خارجی ساختمان را طراحی خواهیم کرد. این طراحی با نرم‌افزارهای خاص انجام می‌شود و پس از پایان، شما می‌توانید طرح خود را به‌صورت اجراشده با تمامی مصالحی که موردنظرتان است ببینید. بله درست است!

شما می‌توانید حتی جنس سنگی که قرار است برای نمای خارجی ساختمان استفاده کنید را ببینید یا حتی عوض کنید. این مرحله به شما امکان می‌دهد نمای ساختمان خود را پیش از اجرایی شدن آن تصور کنید، مصالح یا حتی خود طرح را تغییر دهید.

ما در این مرحله تمامی لوازم موردنیاز مانند عایق‌های صوتی، حرارتی یا حتی عایق‌هایی برای بارش‌های مختلف را در نظر می‌گیریم.

اجرای طرح:

پس از انجام تمامی مراحل، طرح تأییدشده به اجرا گذاشته خواهد شد. در این مرحله تنها کاری که شما باید انجام دهید صبر است. اما تیم ما لوازم موردنیاز را خریده و شروع به انجام و اجرای طرح خواهد کرد.

در پایان

طراحی نمای ساختمان در اصفهان اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما ظرافت‌های خاص خود را داشته و نیاز دارد که پیش از اجرا موارد زیادی را در نظر بگیریم. اگرچه ما در این مقاله سعی کردیم نکات کلی و مراحل مهم طراحی نمای ساختمان در اصفهان را ذکر کنیم اما باز هم ممکن است همه‌چیز در اجرا متفاوت به نظر برسد و این کاملاً طبیعی خواهد بود.

اگر نیاز به راهنمایی یا مشورت بیشتر دارید با ما در ارتباط باشید.

بدون دیگاه

ارسال دیدگاه